Muutus algab kodukohast

Mikser: energiaturg ei tööta Eestis tarbijate hüvanguks

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser rõhutas täna erakonna suvepäevadel, et avatud energiaturg ei tööta Eestis tarbijate hüvanguks. Valitsuse valed valikud on viinud hoopis hinnatõusuni, lausus Mikser.

“Riik on tarbija kaitsel väga vähe ära teinud. Samas on Eesti Energia osakaal siinsel elektriturul üle 70%, mis tähendab, et konkurents ei toimi ning suurettevõte on jõupositsioonis. Nii on energiaturu avanemine on tarbijate jaoks kaasa toonud ränga hinnatõusu,” ütles Mikser.

“Lisaks energiaallikate mitmekesistamisele on oluline ka kontrollida ettevõtete turuosa, nagu seda on teinud ka Põhjamaad. Tarbija – nii majapidamiste kui ettevõtete – seisukohalt on oluline, et ühegi ettevõtte turuosa ei oleks domineeriv,” sõnas Mikser. Tema sõnul on selleks vajalik esimese sammuna konkurentsiametile suurema ja tegeliku rolli andmine.

Sotsiaaldemokraadid juhtisid elektrituru avanemisega seonduvatele võimalikele murekohtadele tähelepanu juba 2011. aastal. Turu avanemisel võib energia hind tarbijatele tõusta 20-30 protsenti, hoiatas Urve Palo detsembris 2011 SDE algatatud riikliku tähtsusega küsimuse arutelul.

Erakond on korduvalt esitanud eelnõu, mille kohaselt kaetaks taastuvenergia toetussummad saastekvootide müügist laekuva rahaga. See vähendaks inimeste elektriarvet kümnendiku võrra. Samuti on SDEteinud ettepaneku elektriaktsiisi alandamiseks EL-i nõutavale miinimumtasemele, nagu on see enamustes Euroopa riikides, mis vähendaks elektriarvet veel 3 protsendi võrra.

x
Liitu uudiskirjaga