Muutus algab kodukohast

Randel Länts: Eakate sõidusoodustuse teemal

Võtan järgnevalt sõna seoses 2. juuli «Sakala» esiküljelooga «Eakate bussisõidu soodustuse kord muutub lihtsamaks».

Kahetsusväärselt on maakonnaleht jätnud mainimata, et 26. juunil leidis linnavolikogu koosolekul üle pika aja aset põhjalik poliitiline debatt. Hääletati mõlemat võimalust: nii tasuta sõitu 65-aastastele ja vanematele kui linnavalitsuse pakutud sõidusoodustuse lihtsustamise korda.

Koduse Viljandi ettepanekut kehtestada 65-aastastele ja vanematele linna ühistranspordis tasuta sõit alates 1. jaanuarist 2014 toetas koalitsioonist paraku vaid Aleksander Müür, kuigi arvestades keskerakondlasest linnavalitsuse liikme Helmut Hallemaa arvamuslugu «Sakalas» nädala jagu enne volikogu istungit, võis loota ka nende toetusele.

Kummastav oli 2. juuli lehest lugeda ka volikogu esimehe Tarmo Looduse lubadust, et tasuta sõidu teema juurde tullakse volikogus tagasi sügisel. 26. juuni volikogu koosolekul tuletas Loodus ikka ja jälle meelde, et ei tohi laskuda populismi ning anda lubadusi, mida järgmisel linnavolikogu koosseisul on raske täita või mida kohe murdma peab.

Ühesõnaga: siis, kui «Sakala» ajakirjanikku saalis pole, allutakse Reformierakonna diktaadile, kui aga ajakirjanik teema kohta küsib, ollakse kohe valmis populismiks.

Olukord pole eelmise kolmapäevaga võrreldes ju muutunud. Miks siis Tarmo Loodus koos erakonnakaaslastega meie ettepaneku poolt ei hääletanud ja seda üldse arutada ei soovinud? Või ei maininud, et tuleme sügisel teema juurde tagasi?

Teeme ühe asja selgeks — meie ettepanek ei ole populism. Jah, eakate tasuta sõit ühistranspordis on linnaeelarvele koormavam kui praegune kord. Kuid küsimus on pigem eelistustes. Mitu omavalitsust suudab seda. Suudab ka Viljandi.

Omavalitsuse roll on olla oma kodanikele toeks. Eriti neile, kes tuge vajavad, ja eriti rasketel aegadel nagu praegu. Tänane Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Keskerakonna koalitsioon teeb tegude asemel tühje sõnu.

Allikas: Sakala

x
Liitu uudiskirjaga