Muutus algab kodukohast

Mikser: oleme tõusnud vene emakeelega valijate teiseks eelistuseks

SDE esimees Sven Mikser usub, et ka venekeelsete valijate seas on Tallinna juhtimisega rahulolematuid.

Kui tugev oli erakonna surve, et te ikkagi kandideeriksite kohalikel valimistel?

Eks ma jälgisin väga tähelepanelikult seda, kuidas teised erakonnad oma kandidaate üles seadsid. Kui ma nägin, et Nõmmel tulevad kohalikele valimistele välja nii välisminister kui ka kaitseminister, kui ma vaatasin, et kogu riigikogu juhatus kipub kohalikel valimistel kandideerima, siis ütlesin, et eks ma siis raske südamega selle otsuse teen.

Olete maininud, et teid õhutas kandideerima ka Marju Lauristin. Mis tema roll oli?

Ka tema arvas, et kohalikest valimistest sõltub sedavõrd palju, et ühtegi potentsiaalset toetajat ei tasu unarusse jätta.

Kas seesama Lauristin, kes veel kevadel sõitles kõiki volikogudesse mitte minevaid poliitikuid, on praeguseks oma seisukohta muutnud?

Marju seisukohtade kohta tuleb Marjult küsida. Tema on Eesti poliitikas iseseisev institutsioon ja üks selline inimene, kes mõjutab Eesti poliitikat ka olemata üheski valitud kogus ja mõjutab märkimisväärselt rohkem kui suur enamus riigikogu liikmeid.

Miks kandideerite just Lasnamäel, kus te teate, et võita ei saa? Mõnes teises ringkonnas oleks olnud kergem saavutada isiklikult kõige parem tulemus.

On selge, et Edgar Savisaar linnapeana on teinud Lasnamäel häälte saamiseks ja hoidmiseks väga palju propagandat ja saab sealt kindlasti väga hea tulemuse. Kui aga arvestada, et Lasnamäel elab pisut alla 120 000 inimese ja see on väga oluline osa Tallinnast, siis erakonna esimehel on igati kohane seal kandideerida.

Missugune isiklik häältesaak on teie eesmärk? Valdo Randperest rohkem tahate hääli saada?

Ma ei mõõda oma hääletustulemust valdorandperedes. Kindlasti tahan teha maksimaalselt hea tulemuse ja tahan, et meie nimekiri teeks Lasnamäel ja Tallinnas maksimaalselt hea tulemuse. Meie eesmärk on saavutada olukord, kus Tallinnas oleks koalitsioonivalitsus.

Kuidas edeneb venekeelsete valijate enda poolele meelitamine?

Kohalike valimiste eelse väikese eelbrändikampaania tegime rõhuga venekeelsele valijale. See on tee, mida Keskerakond alustas palju aastaid varem, ja realistlik on kindlustada teist positsiooni venekeelsete valijate seas.

Viimastes arvamusküsitlustes suurenenud Keskerakonna toetust on seletatud just sellega, et vene emakeelega inimesed on koondunud Keskerakonna taha. Järelikult pole teil ju edu olnud?

Oleme viimastel aastatel väga selgelt tõusnud vene emakeelega valijate teiseks eelistuseks. Toetusnumbreid vaadates on Keskerakond seitsmekümnetes ja meie oleme kümne-viieteistkümne protsendi vahel, aga see ei ole enam nullist vea piires. Meil on väga selgelt olemas oma nišš, me proovime kõnetada sellist vene emakeelega valijat, kes ei soovi samuti näha korruptiivset enesessesulgunud võimu.

Aga miks peaks mõni venekeelne Tallinna elanik andma oma häälesotsidele, kui aimab, et tõenäoliselt teete te koalitsiooni Reformierakonna ja IRL-iga?

Nagu eesti valijatel, on ka vene valijatel huvid, vajadused ja ootused, mis ei seostu mitte niivõrd sellega, kes kellega käsikäes käib. Ma esitasin oma Tallinna üldkogu kõnes küsimuse: miks need enam kui 100 000 inimest neli aastat tagasi Keskerakonda valisid? Ma ei usu, et selle põhjuseks on, et nad kõik armastavad korruptsiooni. Neile lihtsalt tundub, et näiteks Lasnamäe valijatele olulisi küsimusi – mis Lasnamäest saab, kuidas seal elukeskkonda parandatakse – teised erakonnad ei käsitle või käsitlevad liiga vähe.

Kumb riigikogu valimised võidab, kas SDE või Keskerakond, kellel läheb praegu ka hästi?

Need otsused on alati valija kätes. Sotsiaaldemokraadid teevad kõik endast oleneva, et olla riigikogu valimistel edukad. Meie eesmärgiks on kindlasti valimisvõit.

Kas te ei karda, et pärast riigikogu valimisi leiavad Reformierakond ja Keskerakond uuesti teineteist ja teevad kahekesi koalitsiooni?

Mida ma sellise hirmuga peale hakkaksin? Ajalugu on näidanud, et Keskerakond ja Reformierakond on võimelised koalitsioonis kenasti käsikäes toimima, samal ajal avalikkuse ees kõige verisemate viha­vaenlaste muljet jättes. Meie eesmärk on need valimised võita ja olen üsna veendunud, et oleme võimelised ka valitsust moodustama.

Allikas: Eesti Päevaleht

x
Liitu uudiskirjaga