Muutus algab kodukohast

Saar: Keskerakonnal pole võimalik enam eriti hääli juurde võita

Kuna eelmistel kohalike omavalitsuste valimistel sai Savisaar valimistel Lasnamäel pea kõik mandaadid ning vahepeal on teistes maakondades erakonna toetus langenud, siis pigem tuleb Keskerakondlaste valimistulemus seekord oodatust nõrgem, leiab Indrek Saar.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna peasekretär Indrek Saar märkis ETV saates “Foorum”, et viimased neli kuud on omavalitsuste valimiste tulemusi matkiva reitingu tulemus kõikunud väga palju.

“See viimane reiting, mis lubas Keskerakonnale 35 protsenti, ei ole väga usutav. Olgugi, et Tallinnas on nende toetus 50 protsenti. Ma tuletan meelde, et eelmistel võttis Keskerakond kohalikel valimistel kõigist häältest 31 protsenti,” ütles Saar.

“Ega Tallinnast Keskerakonnal midagi enam väga juurde võtta ei ole. Eelmine kord võttis Edgar Lasnamäel 15 mandaadist 12. Mitme maakonna lõikes Keskerakond aga seda tulemust enam saavutada ei suuda, mis ta tookord sai,” jätkas ta.

Samas tõdes Saar, et erakondade tegelik toetus selgub alles pärast valimisi ning praegu Keskerakonna vastu ühisrinnet moodustada pole mõtet.

“Kõigepealt tuleb 20. oktoobril kätte saada valimistulemus, mis ütleb, et Keskerakond on saanud vähem kui 40 kohta volikogus, et ta ei saa enam üksinda Tallinnas valitseda. Siis on võimalik üldse mingitest koalitsioonidest rääkida,” ütles Saar.

Samas peab poliitik võimalikuks, et seekord niiviisi ikkagi juhtub, sest arvamusküsitluste järgi on sotside toetus muulaste hulgas kasvanud.

“Me teame, et Eesti praktika on olnud selline, et enne valimisi püütakse kahte rahvusrühma ehk eestlasi ja muukeelseid pidevalt vastandada, et sealt endale parem hääletulemus saada. See on väga küüniline ja lühinägelik tegevus. Tänu sellele muukeelsed valijad kõik siiamaani hääletanud Keskerakonna poolt,” ütles ta.

Nüüd olevat aga esimest korda tekkinud olukord, kus reitingute järgi pakuvad sotsiaaldemokraatid muukeelsete elanike hulgas Keskerakonnale alternatiivi.

“Juhul, kui me suudame olla nende jaoks usutav alternatiiv, siis ei saa enam Keskerakond üksinda valitsust teha ja siis saame me rääkida erinevatest koalitsioonidest,” põhjendas Saar.

Ka Keskerakonna peasekretär Priit Toobal väitis, et jutud sellest, nagu oleks tema erakonna võit juba ette teada, on mõeldud vaid toetajate uinutamiseks.

“Me ei lase endale kuldmedalit enne kaela riputada, kui 20. oktoobri õhtu on käes,” ütles Toobal.

Tänases “Foorumi” saates arutasid poliitikud selle üle, mis kujuneb sellesügiste kohalike valimiste peateemaks. Lisaks Saarele ja Toobalile olid saates kohal Martin Kukk (Reformierakond) ja Tiit Riisalo (IRL).

Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06286025
x
Liitu uudiskirjaga