Muutus algab kodukohast

Sven Mikser: arstide lahkumine on eriti valus

Isegi kriisi ajal ei tohi lasta tekkida kadunud põlvkonnal, sellepärast tuleb tippspetsialistide palka tõsta juba täna, leiab SDE juht Sven Mikser.

“Ma rääkisin mõni aeg tagasi Viljandi haigla juhiga, kes ütles, et illustreerimaks neid kääre meie võimaluste ja Soomes pakutava vahel, siis see summa, mille eest üks keskmine Eesti arst on nõus jääma Eestisse on poole väiksem kui see, mida ta võiks teenida Soomes. Aga see on poole rohkem kui ta jõuaks [arstile] maksta” rääkis Mikser.

Mikser arutles koos IRLi juhi Urmas Reinsaluga selle üle, kuidas leevendada Eesti väljarändeprobleemi ja tõsta eestlaste elukvaliteeti. Kõiki lahkujaid me ei suuda kinni hoida, aga peatähelepanu peaks koondama tippspetsialistide palkade tõstmisele, sest nende lahkumine on Eesti jaoks iseäranis valus, sest neil oleks siin rakendust, selgitas Mikser. “Selliste erialade puhul mõtlen ma kinni maksmist, mitte kinni hoidmist,” jätkas ta. “Kui rääkida, et kas anda inimesele õng või kala, siis akuutse kriisi tingimustes, kus väljaränne on väga suur, tuleb paratamatult anda nii õng kui kala,” sõnas Mikser. Ta viitas sellele, et lisaks pikaajaliselt haridusse panustamisele tuleks praeguse kriisi ajal ka kiiresti spetsialistide palku tõsta. Seda enam, et demograafiliste protsesside ümberpööramine nõuab pikka aega ja nii tuleb tegeleda nendega, kes praegu kahtlevad ja on hädas, tõdes ta. Inimesi ei saa ja tohi kinni hoida, jätkas Mikser. “On uskumatu, kui palju on neid, kes tahaksid taastada nõukogudeaegset suunamise, kui Jõgevas on arste puudu,” rääkis Mikser, lisades, et seda ei saa teha, sest see piiraks inimeste vabadust. Riik peab looma tingimused, millega tahaksid siia jääda inimesed, kes lahkuvad palga pärast, arvas ta. Tagasipöördumistoetuste asemel tuleks selle rahaga hoida alles lahkumist kaalujaid. Mikseri sõnul tuleks selleks, et juba välismaal koolis käinud eestlaste laste side Eestiga püsiks lubada topeltkodakondust. See muudaks Eesti kodanikuks saamise kergemaks ka nendes peredes, kus üks vanematest on välismaalane. Üleüldiselt peaks Eestis sotsiaalkindlustusvõrgustik olema tugevam. “Inimesed on riskialtimad, kui nad teavad, et neil on ka võimalus ebaõnnestuda,” ütles Mikser.

Paides arutlesid Eesti mõtte üle Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Sven Mikser ja Isamaa ja Res Publica Liidu juht Urmas Reinsalu. Nendevahelist diskussiooni modereerisid Tiina Kaalep ja Mari-Liis Jakobson.

Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06285387

x
Liitu uudiskirjaga