Muutus algab kodukohast

Mikser: valimisseaduse ülevaatamiseks on õige aeg

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Sven Mikseri hinnangul on pärast sellesügiseseid kohalikke valimisi õige aeg valimisseadus kriitiliselt üle vaadata.

President Toomas Hendrik Ilves hurjutas täna riigikogu ees peetud kõnes parlamendisaadikuid ja ministreid, kes kandideerivad kohalikesse volikogudesse, kuigi ei kavatse sinna tööle minna. Tema hinnangul tuleks edaspidi valida, kas taastada riigikogu liikmetele võimalus olla samal ajal ka kohalikus volikogus või täita praegust seadust ja jätta kohalikud valimised kohalike liidrite päralt.

Sven Mikser nõustus presidendiga ning märkis ERRi uudisteportaalile, et valimisseadus tuleks üle vaadata.

“Presidendi ettepanek riigikogule, kaaluda parlamendiliikmete kohalike volikogude töös osalemise taaslubamist, on kindlasti tõsist kaalumist väärt. Kui sellesügisesed valimised mööda saavad ja järgmisteni jääb neli aastat, on valimisseaduse kriitilise ülevaatamise jaoks just õige aeg,” selgitas Mikser.

Presidendi kõne keskne mõte oli Mikseri jaoks aga julgustada riigikogu ja kogu Eesti riiki ning rahvast olema julge ja dünaamiline ning suutma kiiresti muutuva maailmaga kaasas käia.

“Olen nõus ridade vahel kõlanud mõttega, et mitmed olulised reformid on lubamatult toppama jäänud ja takerdunud valimiseelsetesse poliitilistesse vaidlustesse või bürokraatlikku inertsi,” sõnas ta.

Mikser on nõus presidendi kõne välispoliitilise osa sisuga, mis keskendus Eesti kohustusele ajada väärtuspõhist poliitikat ja kaitsta inimõigusi kogu maailmas. “Samas oli kõne see lõik sedavõrd allegooriline, et mina ei suutnud päris täpselt mõista, mida president siis õieti inimõiguste kaitse osas Eesti praegusele poliitikale ette heidab,” lisas Mikser.

Sotsiaaldemokraat tõi Ilvese kõnest esile ka kaasava poliitika ja osalusdemokraatia teema, kus president julgustas riigikogu otsima õiget tasakaalupunkti poliitikute isetarkuse ja täieliku otsedemokraatia vahel ning kutsus parlamendiliikmeid üles mitte petma Rahvakogus väljenduse leidnud avalikkuse ootusi.

Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06286750
x
Liitu uudiskirjaga