Muutus algab kodukohast

Meelis Karro: Elva tulevik sõltub valikutest

Nendel valimistel püüab Reformierakond säilitada jätkuvalt oma ainuvõimu, samas teades, et kriitika ja rahulolematus Elva linnakodanike poolt on tugevam ja valjem kui kunagi varem. Valimisliidus Elva on jõud ühendanud Elva volikogus istuvad opositsioonierakonnad, kes loodavad, et ühiselt linnavõimu rünnates saavutatakse parem tulemus.
Kaks sisuliselt tuttavat nimekirja, kuid sootuks erinevad vaatenurgad. Reformierakond näeb kohati asju nagu läbi roosade prillide. Kiitvad sõnavõtud teemadel, et kõik on linnas justkui jube hästi ja kõik otsused, mis tehtud, täiesti õiged, ei ole kindlasti päris kohased. Samuti ei ole kohased tänase Keskerakonna, Isamaa ja Res Publica ning Roheliste (koondunud Valimisliitu Elva) sõnavõtud, et kõik mida linnavõim teeb on “jama” ja
ebapädevus ületab igasugused piirid. Nii tume see asi ka kindlasti ei ole.
Millest selline negatiivne vastasseis? Miks on vastaspoole arvamustesse kohati põlastav suhtumine, mis meenutab vahest juba Tallinna ja Toompea vahelist nääklemist? Ühelt poolt on see Reformierakonna väsimus juhtida linna kaheksa aastat üksinda ja teisalt on väsinud ka opositsioonierakonnad sellest, et neid ei kuulata ja nende arvamust ei arvestata.
See on kurb, et Elva suuruses väikelinnas, kus kõik teavad kõiki ja patriotism Elva huvide ja tuleviku eest seista peaks olema tugevaimast tugevam, täna kahjuks nii ei ole. Lehest lugesime, et volikogu istung kestis ca 30 minutit. Kuu aega varem muret-
ses opositsioonisolev tänase Valimisliit Elva esinumber, et volikogu kui institutsioon on mandunud ja oma tähtsuse kaotanud. Need hiljutised näited iseloomustavad ilmekalt, kuidas sisuline arutelu tänases volikogus puudub ja lootus, et samad inimesed pärast 20. oktoobrit istungitesse uue hingamise puhuvad, on enam kui kahtlane.
Linna arengule on kõige parem, kui pärast valimisi moodustub koalitsioon. Elva volikogust peab saama koht, kus arutletakse linna arengut puudutavatel teemadel, nagu näiteks Priit Simson oma artiklites. Selliseid inimesi, kes ei taha kohalikus poliitikas otseselt osaleda, kuid kellel on väga terane mõistus ja lai silmaring asju teise nurga alt ja visiooniga näha ning ainult siis, kui asi tundub juba väga halb, omi mõtted avalikult kirja panna, on Elvas kümneid ja kümneid. Nad ootavad, et neilt küsitakse arvamust ka valimiste vahepeal. Tihtilugu on nad paljudes küsimustes pädevamad kui need, kes täna volikogus otsustavad.
Täna on istungisaal tühi, sest põnevaid ja vajalikke arutelusid teemal “kuidas minna edasi” ei toimu. Kohati tundub, et koalitsioon hääletab nii nagu neile öeldakse ja opositsioon on põhimõtteliselt kõigele vastu.
Elvast on alguse saanud sõnadepaar “vaikiv laulupidu” ja see on kurb. Elva linn ei tohi välja paista väikese vireleva osaühinguna, kes ei tea, mis on tema tugevused ja nõrkused ja millega ta päris täpselt kasumit teenib. Elva linn peab oma pea kuue tuhande elanikuga paistma kui edumeelne aktsiaselts, kus ebapädevatel ja sõprussi-demetel põhinevatel otsustel ei ole kohta ning konstruktiivne ja edasiviiv kriitika on tervitatav. See toimub ainult siis, kui tuleb arvestada koalitsioonipartneriga.
Loodan siiralt, et linna juhtimine pärast 20. oktoobrit saab olema tänasest laiapõhjalisem ja arvestavam, et negatiivsus ja lahmimine mõlemalt poolt kujuneks jälle aruteluks ja arvestamiseks. Elva arengule saab uuesti hoo sisse siis, kui volikogus on jälle tahe linna koos juhtida. Selleks on vaja verevahetust. Ja verevahetuseks on vaja valijate usku ja tahet.

Allikas: Elva Postipoiss

x
Liitu uudiskirjaga